HAFIZLIK EĞİTİMİ

SAFA OKULLARINDA HAFIZLIK


Özel Safa Okulları; Hafızlık eğitimini Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki Müftülüklerle işbirliği yaparak gerçekleştirir. 

Eğitimcilerimiz alanında tecrübeli, yetkin, dinamik ve Proje koordinatörümüz başta olmak üzere hafızlık yapmış eğitimcilerden oluşmaktadır.

Uygulanacak resmi programla, sene kaybı olmadan akademik eğitimle hafızlık eğitimi birlikte verilmektedir. 

1- Günümüz eğitim ilkelerini esas alarak, kolaydan zora, somuttan soyuta, hayatla iç içe öğrenci merkezli, özel sınıf ve programda hafızlık, 
2- Kur’ân-ı öğrenme bağlamında ve ilkesinde hafızlık, 
3- Lafız ve mana bütünlüğü sistemi ile hafızlık, 
4- Sportif, kültürel ve sosyal aktivitelerle desteklenen berrak zihinle verimli ezber çalışmaları ile hafızlık, 
5- Akademik başarıyı arttırmaya yönelik eğitimler ile hafızlık. 

HAFIZLIK EĞİTİMİ 

Hafızlık Programı ilkokulda 1.sınıfı bitiren öğrencilerden, ortaokulda da 4.sınıfı bitiren öğrencilerden kayıtlar alınıp özel sınıf açılarak özel program uygulanır. 

Safa Okulları’nda Hafızlık eğitimi ekstra bir kurs programı değildir. Doğrudan hafızlık için açılan her türlü teknolojik alt yapıya sahip sınıflarda, resmi program uygulanarak eğitim verilmektedir.

İlkokul Hafızlık Programı 2.sınıfa başlamadan önceki yaz döneminde başlar ve 4.sınıf sonunda tamamlanır. 


Ortaokul Hafızlık Programı ise 5.sınıf öncesindeki yaz döneminde başlar ve 6.sınıf sonunda tamamlanır. 6.sınıfta hafızlığı tamamlayamayanlar için 7.sınıfta ek derslerle tamamlatılır. 

Hafızlık sınıfına kaydı alınan öğrencimiz 3 aşamalı eğitime tabi tutulur. 

1- Ön hazırlık aşaması 
2- Hafızlığa hazırlık aşaması 
3- Hafızlık aşaması Her aşama, ayrı ayrı belirlenen kriterler ve kurallar ile sistematik bir işleyiş kazanmıştır. 


Her aşama, ayrı ayrı belirlenen kriterler ve kurallar ile sistematik bir işleyiş kazanmıştır.

İLKOKUL HAFIZLIK PROGRAMI 

Ön Hazırlık Aşaması

2.sınıf öncesindeki yaz döneminde uygulanan 8 haftalık eğitim aşamasıdır. Bu aşama sonunda öğrencinin Kur’ân-ı Kerîm’i yüzünden eksiksiz ve seri bir şekilde okuması hedeflenir. 8 haftalık eğitim sonunda öğrenciler 1.elemeye tabi tutulur. 

Hafızlığa Hazırlık Aşaması 

1.elemeyi geçen öğrenciler 2.sınıfta Hafızlığa Hazırlık Sınıfında eğitim görür. Bu sınıfta öğrencilere haftalık 10 saat Temel Akademik Eğitim, 5 saat oyun ve etkinlik dersi ile 25 saat Kur’ân-ı Kerîm dersi verilir. Bu sınıfın 1.döneminde TECVİD ve MAHREÇ eğitimi tamamlanırken ezberler başlatılır. Özellikle 2.dönem ezberler yoğun olarak başlar. 2.sınıfın bitiminde 2.eleme yapılır. Ders dağılım çizelgesi 3. ve 4.sınıfta da aynen uygulanır. 

Hafızlık Aşaması 

2.elemeyi geçen öğrenciler 2.sınıfın bitimi ile yaz döneminde 8 haftalık programı devam eder. 3.sınıfın tamamında ve yaz döneminde ezberler devam eder. Bu sürede Hafızlığı tamamlayamayan öğrenciler, 4.sınıfta da hafızlığa devam eder. İhtiyaç halinde programda değişiklikler uygulanır. 

ORTAOKUL HAFIZLIK PROGRAMI 

Ön Hazırlık Aşaması 

5.sınıf öncesindeki yaz döneminde uygulanan 8 haftalık eğitim aşamasıdır. Bu aşama sonunda öğrencinin Kur’ân-ı Kerim’i yüzünden eksiksiz ve seri bir şekilde okuması hedeflenir. 8 haftalık eğitim sonunda öğrenciler 1.elemeye tabi tutulur.

Hafızlığa Hazırlık Aşaması 

1.elemeyi geçen öğrenciler 5.sınıfta Hafızlığa Hazırlık Sınıfında eğitim görür. Bu sınıfta öğrencilere haftalık 10 saat Temel Akademik Eğitim, 5 saat oyun ve etkinlik dersi ile 25 saat Kur’ân-ı Kerim dersi verilir. Bu sınıfın 1.döneminde TECVİD ve MAHREÇ eğitimi tamamlanırken ezberler başlatılır. Özellikle 2.dönem ezberler yoğun olarak başlar. 5.sınıfın bitiminde 2.eleme yapılır.

Hafızlık Aşaması 

2.elemeyi geçen öğrenciler 5.sınıfın bitimi ile yaz döneminde 8 haftalık programı devam eder. 6.sınıfın tamamında ve yaz döneminde ezberler devam eder. Bu sürede Hafızlığı tamamlayamayan öğrenciler, 7.sınıfta da hafızlığa devam eder. Ders dağılım çizelgesi 6. ve 7.sınıfta da aynen uygulanır. İhtiyaç halinde programda değişiklikler yapılabilir. 

HAFIZLIK BELGESİ 

Ezberlerini tamamlayan öğrenciler Müftülüğün yapmış olduğu sınava girer ve başarılı olması durumunda Hafızlık Belgesini almaya hak kazanır. 

1.Elemeyi Geçemeyenler 

Birinci eleme İlkokulda 2.sınıf başlamadan önceki, Ortaokulda da 5.sınıf başlamadan önceki yaz döneminde neticelendiği için öğrencinin herhangi bir kaybı olmayacaktır. İlkokul öğrencimiz 2.sınıfı Ortaokul öğrencimiz 5.sınıfı normal sınıflarda devam edecektir. 

2.Elemeyi Geçemeyenler 

İlkokul’da 2.sınıfın sonunda Ortaokul’da 5.sınıfın sonunda öğrenciler elemeleri geçemese bile ciddi bir ezbere tecvid ve mahreç bilgisine sahip olacaktır. Elemeyi geçemeyen öğrenciler İlkokul için 3.sınıfta, Ortaokul için ise 6.sınıfta normal akademik eğitimine devam eder. 

NASIL BiR İNSAN 

1- Kur’ân-ı Kerîm’i kalbine ve hafızasına nakşedip muhafaza eden, 
2- Çağı doğru okuyabilen, geleceği Müslüman’ca inşa edebilecek, 
3- Yeniliğe açık, akademik eğitimin yanında manevi eğitime odaklanmış, 
4- Hem öz değerlerimize bağlı hem de evrensel normları benimseyen ufku geniş, özgüveni yüksek, 
5- Şahsiyet sahibi, her ortam ve şartta inandığı değerleri ödün vermeden yaşayan ve savunan,
6- Kendisi ve toplumu için faydalı olmayı hedefleyen, öncü bir nesil yetiştirme gayesindeyiz.

Bugün, çocuklarımızın yeryüzünü imar etmesi şuuruyla, değerlerimiz doğrultusunda ve geleceğin sorumluluğunu da yüklenebilecek nitelikte yetişmesi için SAFA OKULLARI olarak, çocuğunuzu “Hayata ve Geleceğe” hazırlıyoruz.Etimesgut - ANKARA
Sancaktepe -İSTANBUL
Yahyalı - KAYSERİ